Félcipőnek nevezzük azt a fajta cipőt, amelyik nem rendelkezik felsőrésszel és maximum csak a bokáig érnek. Lehetnek kötöttek vagy csak bebujósak. A lengyel földeken már a középkorban jelentek meg és ami természetes a kinézetük tekintetében semmire nem hasonlított a mai cipőkhöz. A bőr férfi cipőben gentelmanok jártak barokk korszakban, mint pedig a XIX. században. A félcipők egy teljes osztályt jelölt, hogy hová tartoztál és magas státuszod volt. A cipő a legfontosabb, ha nem is a legfontosabb részlet a férfi öltözködésben. Sokszor lehet hallani, hogy a cipőről el tudjuk dönteni, milyen emberrel is állunk szemben, ezért az elegáns férficipő igenis fontos tényező, hogy valójában ki is a tulajdonosa. Minden férfinak szükség lenne, hogy birtokoljon ilyen félcipőt, ugyanis vannak olyan helyzetek, amikor a legnagyobb sportrajongók is nem szerepelhetnek tornacipőben, sneakersben, vagy sportcipőben.
Egy átlagos férfi naponta 10000 lépést tesz meg, ami azt jelenti, hogy élete során körülbelül 180 ezer kilométert tesz meg. Ezért fontos, hogy a megfelelő félcipőt válasszuk ki, többek közt egészségügyi szempontból. Érdemes több szempontot is megfigyelni, mielőtt vásárlásra adnánk a fejünket. Először el kell gondolkodnunk, hogyan fogjuk használni a félcipőnket. Csak bizonyos esetekre vesszük fel, vagy pedig folyamatosan? Egész nap fogunk benne járni, vagy csak két-három órán keresztül? Másodszor pedig pontosan mérjük le a lábunk hosszúságát. Nagyon sok embernél előfordul, hogy a lábuk hosszúsága különbözik. Ezért fontos, hogy mérjük le mindkettőt és a cipő méretét a hosszabb lábunkhoz igazítsuk. Mindenképpen mind a két cipőt le kell mérni és mind a két cipőben komfortosan kell, hogy érezzük magunkat. Amikor cipőt mérünk azt este érdemes megtenni. Ilyenkor a lábunk jobban duzzadtabb. A félcipőnek kényelmesnek kell lennie, nem csak akkor amikor felvesszük őket, de több óra eltelte után is, miután jártunk bennük, például egy egész napos esküvőn, vagy szilveszteri bulin. A legnagyobb ujjunktól a cipőnk végéig 10 mm légüres tér kell, hogy legyen. Emlékezzünk arra, hogy azon felül, hogy a félcipőnk jól néz ki, kényelmes is legyen, könnyen tisztítható és hogy vezesse ki a nedvességet.
A félcipőnek illeszkedni kell a férfi stílusához. Egyesek a fekete félcipőt preferálják, mások a barnát, egyesek a hosszabb orrúakat szeretik, mások pedig a – kereket. Az, hogy mindenáron követjük a divatot nem mindig jó, és nem muszáj, hogy minden férfi olyan cipőben járjon, ami nem tetszik neki, csupán azért mert most épp ez a divat. Ezért sok férfi a klasszikus dolgokban hisz, a fekete félcipőbe, amiről elmondható, hogy minden elegáns ruhához illeni fog, ez pedig egy biztonságos megoldás. Viszont figyeljünk arra, hogy a fekete félcipők nem mindig fognak jól kinézni. Kerüljük őket a világos nadrággal – az ilyen kontraszt nem néz ki túl jól. A világos nadrághoz legjobban illenek a bézs vagy az ősz félcipők. A legjobban elegánsak az olyan félcipők, amelyik sötét talppal rendelkeznek, a fehér talpú kevésbé hivatalos, általában ezeket a fiatalabb férfiak válasszák. Majdnem ugyanolyan univerzálisak, mint a feketék a sötétkék színű félcipők. A legtöbb ruhaválogatáshoz illik, ugyanakkor letöri az átlagos divattrendeket. A kevésbé hivatalos találkozókon, választhatunk kettő vagy háromszínű félcipőket is. A félcipőnek szüksége van egy megfelelő „társaságra”. Semmiképp nem javasolt blúzzal és mackó alsóval hordani – ez természetes. Ugyanakkor ne essünk pánikba. A félcipőket nem csak az öltönyhöz lehet hordani. Nagyszerűen illik a farmernadrággal, pólóval és öltönnyel, sima T-Shirttel és klasszikus pulóverrel.